TOPlist
Moje město-můj domov
významné cíle
24 km od Pelhřimova-okresního města
35 km od Jihlavy-krajského města
4 km od železniční zastávky-Počátky-Žirovnice(Stojčín)
22 km od Telče
24 km od Jindřichova Hradce
35 km od zámku Červená Lhota
19 km od hradu Roštejn
35 km od Rakouských hranic
45 km od Tábora
38 km od dálnice Praha-Brno
doprava
autobus: spoje z Prahy
Českých Budějovic
Hradce Králového
Brna
Jihlavy
Pelhřimova a Jindřichova Hradce
-vlak: zastávka osobních a rychlíkových spojů ve směruČ.Budějovice-Brno-Bohumín
služby
obchody s potravinami ovocem a zeleninou,řeznictví-uzenářství,cukrárna
hotel,ubytovna,restaurace s pizzerií,letní restaurace na Valše
elektro,drogerie,hračky-papír,zlatnictví-hodinářství,trafika,galanterie,konfekce,květinářství,kuchyňka,železářství,stavebniny
městské muzeum,přístupná věž,rodný dům Otokara Březiny
lékárna,LDN s lékařskou pohotovostí,rychlá záchranná služba,policie
pošta,banka,spořitelna(bankomaty)
škola,školka,kino,sokolovna,tartanové hřiště,fotbalový stadion,koupaliště
Lokalizace: Počátky - Vysočina Czech Republic EUROPE - 614 metrů n.m. 15°14´19´´E 49°15´35´´N
Počátky
Město Počátky se nalézá v západní části Českomoravské Vrchoviny,jen několik kilometrů od Javořice - jednoho z nejvyšších kopců této zvlněné,lesy pokryté a rybníky bohaté krajiny.Nadmořská výška 614 m zařazuje tuto oblast spíše do podhorské oblasti s ne příliš klimaticky příznivými podmínkami,naproti tomu se právě tato drsnější krajina vyznačuje čistým ovzduším a neporušenou přírodní rovnováhou.Specifické umístění Počátek na rozhraní dvou krajů a tří okresů bylo příčinou jeho přesunutí z původní příslušnosti k Jihočeskému kraji ,do nově vzniklého samosprávného celku Vysočina s krajským městem Jihlava.
Starý rod Vítkovců,jehož území se rozkládalo od vrchu Lísku-758 m n. m po rozdělení pohraničního hvozdu knížecího, počal pod tímto vrchem zakládati osady.
První historická zmínka o Počátkách je v listáři Tobiáše z Bechyně z konce 13. století.Počátky náležely v letech 1340 - 1368 královské komoře.Karel IV. daroval město nejvyššímu sudímu hraběti Janovi z Hardeku,který je r.1389 prodal Jindřichovi III. z Hradce.Od pánů z Hradce,pod jejichž panstvím se Počátky vyvinuly v zámožné město,obdržely městský znak zlatou, pětilistou růži v modrém poli a mnohé výsady,zejména vaření a vystavování piva.Až do třicetileté války město vzkvétalo a prospívalo.Roku 1645 bylo vydrancováno a vypáleno Švédy a následně postiženo velkými požáry. Zničený chrám sv.Jana Křtitele z první poloviny 14.stol. byl rozšířen a přestavěn v letech 1688-1693 v barokním slohu a teprve r.1723 byla postavena věž.
Po vymření rodu Slavatů po meči,přešly Počátky r.1693 sňatkem Slavatovny Anny Lucie s říšským hrabětem Adolfem Vratislavem ze Šternberka do vlastnictví rodu Šternberského.Tímto okamžikem vzniká nynější znak města - osmicípá hvězdice a pětilistá růže s písmeny AW AL.

Ke konci 17.a v 18. století je znatelný rozvoj města a rozkvět řemesel,zejména soukenictví.Byla postavena nová radnice,zbudováno žulové sousoší sv.Jana Nepomuckého s kašnou na náměstí a přestavěn a zvětšen kostel Božího těla.
O sto let později bylo v Počátkách téměř sto soukenických mistrů a město mělo 1860 obyvatel.
R.1783 byl zřízen v Počátkách magistrát a město zůstalo pod ochranou vrchnosti.V r. 1850 byl povolen v Počátkách okresní úřad,jenž zastával agendu soudní i politickou.Roku 1870 založila obec nemocnici,v roce 1907 zřídila vodovod a r.1912 elektrárnu.
Z Počátek vyšla řada ušlechtilých a věhlasných osob,z nichž stojí za zmínku Tomáš Pešina z Čechorodu, Otakar Březina,Jakub Škoda a Antonín Škoda.
Asi 45 minut chůze se pod vrchem Lísku ve výšce 730 m. n. m. nachází staré lázeňské místo Svatá Kateřina obklopené lesy,zdravým ovzduším a klidným prostředím s léčivým pramenem
Z historie města
spuštěno 24.1.2010
free counters
Virtuální prohlídka Palackého náměstí
oficiální stránky města
fotka Počátek
věž na náměstí
pohled na náměstí
pohled na Počátky od jihovýchodu
pohled na jezero Valcha
infotabule tábora Beruška
pohled na náměstí
erb města Počátky
pohled na Počátky z oblohy